Cihaz Çalışma Prensibi

Laser tag oyun ekipmanı iki bölümden oluşuyor - ışık ses tabancası ve sensörlü kafa bantı. Işık ses tabancası ile kafa bantı arasındaki baglantı Bluetooth teknolojisi ile gerçekleşiyor. Işık ses tabancasının kızılötesi verici cihazı sinyal gönderiyor, diğer oyuncunun üzerinde taşıdığı alıcı sensör ise bu sinyalı algılıyor.

Laser tag oyununda «mermi» yerine – zararsız kodlanmış kızılötesi ışın kullanılır, bu yüzden oyun tamamen güvenlidir, ağrısızdır ve acısızdır (paintballun aksine moruk bırakmaz), onun dışında 7 yaşından 70 yaşa kadar herkes tarafından her yerde, her zaman, hemen hemen her havada oynanabilir (tamamen oyuncuların tercihlerine ve isteklerine bağlıdır).

Kızıl ötesi (Infrared-IR) diyotların ışını mutlak güvenli olup piyasada serbest olarak satılmakta. Hepimiz hayatımızda sürekli İR diyodlarla karşılaşmaktayız, örneğin televizyonun uzaktan kumandasında, güvenlik sistemlerinin algılayacılarında v.s. Dış görünüş olarak Kızıl ötesi İR diyotlar normal ışık yayan diyot (LED) gibidir, fark olarak onun ışını gözle görülmeyen kızılötesi ışındır. Resimde İR ışının aralığı gösterilmekte. Ekipmanların üretiminde üretici şirket en iyi diyot firmaların Vishay ve Osram ürünlerini kullanıyor. Cihazların üretimde kullanılan en popüler kızıl ötesi diyot - TSAL 6100 dür. Bu diyot hakkında kapsamlı ve açıklamalı bilgiye www.laserwar.ru sitesinden ulaşabilirsiniz.

Eylül 2013y. tarihinden itibaren bütün cihazlarda turuncu ışık aydınlatma özelliğine sahip SMD-diyotlarla çalışan İR modüller kullanılmaya başlandı. Tıpkı bilgisayar oyunlarında gibi, özel bir şekille duvarlarda artı işareti olarak ışık ışını sağladığı için oyunun gerçekliğini yükseltiyor:

8 LED ışık yayan diyotlardan oluşan eşsiz turuncu ateş aydınlatması

Laserwar ekipmanlarında kullanılan yeni karışık (hybrit) optik sistemi, diğer alternatif optik sistemlere göre, kızılötesi ışının 2-3 kat daha güçlü olarak odaklanmasını sağlıyor. Kendi üretimi olan «PRİZMA» adlı özel karışık (hybrid) optik sistemin teknolojisi 600 metreye kadar isabetli ateş edilmesini sağlamaktadır. Laserwar kulübü tecrübesine dayalı olarak laser tag oyunu için optimal uzaklık 50-200 metre olduğunu söyleyebiliriz, daha uzak mesafeler büyük çaplı ve 50 den fazla oyuncuların katıldığı oyunlar için uygun ve mantıklı olur. Bu yüzden, bir çok laser tag kulübü saldırı tüfeğini, keskin nişancı tüfeğine göre, daha çok tercih ediyorlar.

İR ışının bir önemli özelliği de - duvarlardan yansımasıdır. Bu nedenle, kapalı bir alanda ve açık havada farklı laser tag silah modelleri kullanılır. Şirketimiz tarafından üretilen elektroniğin teknolojisinde İR ışının güç ayarı bulunmakta, böylece oyun ekipmanların sahipleri, sekme etkisini program ile ayarlayarak her hangi bir kapalı alan içinde veya her hangi bir açık alanda ekipmanlarımızı kullanma fırsatına ulaşıyorlar. Son nesil oyun ekipmanlarımızda özel teknoloji kullanıldı ve bunun sonucunda sekme etkisi azaltılabilir veya tamamen kaldırılabilir, gevşek güç ayarlanması 1% den 100% kadar olup, oyun sahasına göre, bir denge bulmanıza yardımcı olacak.

LLC Laserwar Şirketi 2006 yılında kurulmuştur, o zamandan bu yana kadar çok iyi sonuçlar elde edildi. Şu anda LLC «Laserwar» şirketi açık alanda kullanılabilen laser tag cihazların üretimi ve pazarlanması tarafından Rusya Federasyonu içinde bir lider konumuna geldi. İlk başta tagerler (laser tag silahı) ve kafa bantları bir kablo aracılığıyla bağlanıyordu. Son nesil cihazlarımızda silah-band iletişimi kablosuz bağlantı - Bluetooth ile sağlanmakta. 2,4 Ghz frekanks İSM bandında minimum güç çıkışını gerçekleştiren alıcı-vericiler insan için zararsız ve güvenlidir.

Kablosuz bağlantı sağlayan anakartların geliştirilmesi uzun zaman içerisinde elde edildi. Yapılabilen bütün versiyonlar ön görüldü – 433, 866 Mhz radio modüller, İSM aralıkları (Industrial, Scientific, Medical) gibi standartlar da elden geçirildi. Son olarak Bluetooth-modüller üzerinde seçim yapıldı.

Bluetooth teknolojisi kablo bağlantısını ortadan kaldıran bir modern teknoloji olup, 2.4 Ghz ISM frekans bandında çalışmaktadır, ses ve veri iletimi yapabilmektedir. Cihazların ulaşılabilir bir konuma geldikleri an, bağlantı otomatik yapılabiliniyor.

Bluetooth bağlantı seçmemize bir kaç neden vardır:

- İlk olarak en önemlisi– sağlığa zararsız olması ve kullanım açısından güvenceli olması. Üretiminde 2 sınıf (Class 2) Bluetooth-modüller kullanılmakta. Bu modüller 15 metreye kadar sağlıklı bir iletim yapıyorlar, ve sinyalin güç çıkışı en fazla 2,5 miliwattır, böylece oyuncunun sağlığına zararsızdır, sensörlü bant nerede giyilirse giyilsin, oyun ne kadar süre oynanırsa oynansın sağlığa bir zararı yoktur.

- enerji tüketimi ekonomiktir.

- «fiyat-kalite» açısından en iyisidir

- iletimi çok güvenli sayılabilir

Bluetooth teknolojisi her yerde kullanılmakta ve kullanım alanı olabildiğince geniştir, genel olarak büyük üretici firmalar tarafından kabul edilmiştir.

Bunun dışında son nesil ekipmanlarımızda LCD ekran, laser tag yelekleri ve namlu altı bomba atar bağlantı desteği yapabilinir. «Zombi - Kıyamet» adlı yeni oyun senaryosu içermekte olup, az enerji tüketimli, FEEDBACK teknolojisi kullanılarak - geri tepme imitasyonu ve taktik geribildirim, radio istatistik ve tagerlerin ayarlarını kablosuz radio kanal ile yapabilme özelliklere sahiptir.

8 nesil v.8 Sport ve 9 nesil Smart RCB ekipmanlarda artık 63 faklı ses efekti mevcuttur. Ateş etmek, vurulma, şarjör değiştirme, sanal ölüm, yaralanma, oyun bitimi / başlangıcı, mermi sekmesi, yandan geçen mermi sesi efekti vs sesler içerir. VECO markalı özel bir hoparlörün sayesinde kaliteli ve yüksek bir ses sağlanmakta.

Özel (eşsiz) hedef algılayıcısı - kızılötesi alıcı – verici hedef bantı. Algılayacıların gövdeleri polikarbonattan yapılıyor, kullanılan malzemenin sağlamlığı camdan 200 kat daha güçlüdür. Yedi tane foto algılayıcısı yatay olarak 360 derecede, dikine ise 180 derecede sinyalın sağlam şekilde alımını sağlıyorlar.

Yeni Smart RCB kafa bantlarında özellikle ürünün ergonomik tasarımına, dengesine ve ağırlığına özen gösterildi, bu nedenle çok rahat şekilde kafaya takılır. Ağırlığı sadece 220 gram. Elektroniği nemden koruyan yeni çift katmanlı bir manşet kullanıldı. Bunun dışında farklı renkli LED diyotlar kullanıldı, artık sensörler takımın rengine göre daha parlak şekilde yanacaklar. Ürünün pille çalışma süresi 48 saate kadar yükseltildi.

Uzun süreli Lityum aküler. Oyun cihazların pille çalışma süreleri 36 saate kadardır (veya arasız 3 oyun günü). Mart 2013 itibariyle bütün cihazlar çok sağlam lityum sanayi piller (Li+, aküler) ile çalışmaya başladı. Piller 1-3 saat içinde hızlı şarj edilmektedir.

Kolay kullanımlı yazılım/Soft uygulaması.

Ekipmanlarımız uluslararası MILES2 adlı protokol ile uygunluk desteklemektedir. «LASERTAG - konfiguratör» adlı yazılım programı laser tag ekipmanların ayarlarını değiştrimek ve yeni ayarlarını laser tag silahına kolayca indirmek amacıyla oluşturulmuş bir ayar programıdır. TTÖ (taktik ve teknik özellikleri) içeren hazır oyun ayarların programlanması ve oyun istatistiği için en kaliteli Soft programıdır.

Oyun ekipmanları bir anda 2 tane silahla bir tane kafa bantı kullanma olasılığını destekliyor, ve namlu altı bomba atar veya LCD ekranın bağlanmasını destekliyor. Onun dışında birkaç sinyal algılama alanı (bölgesi) kullanabilirsiniz, örneğin, ya kafaya takılan hedef bantına ateş edersiniz ya da oyuncuya kurşun geçirmez yelek rolunu oynayan laser tag yeleğine atış yapabilirsiniz.

Üretilen laser tag ekipmanlar sertifikalı ve gerekli onaylı olup kalite standartlarına göre üretiliyor.