Laser Tag Nedir?

Laser tag – ingilizceden laser ve işaret (vuruş noktası) olarak çevirilebilir. Laser tag - taktik ve strateji oyunudur, klasik olarak paintball oyununa benzeyen fakat bambaşka bir heyecan ve görünümde olan bu oyun sizi adeta film setlerine alıp götürüyor.

Laser tag, oyuncuların üzerilerinde taşıdıkları kızılötesi alıcı – verici KIT'ler yardımı ile farklı senaryo ve görevlerde başarılı olabilmek için mücadele ederken birbirlerini eleyerek puan kazanmaya çalıştıkları bir spor dalıdır.

Laser tag tarihçesi 1975'li yıllarda Amerikan Ordusunun kara bölümünün eğitimi amacı ile ürettiği bir teknoloji ile başlar - kızılötesi sistemle çalışan savaş simülasyonu - MILES (Multiple Integrated Laser Engagement System). Ve aynı yılda girişimci George Carter III dünyaca ünlü Yıldızlar Savası filmin etkisinden dolayı, MILES sistemini eğlence amaçlı kullanıma uygun hale getirecek değişiklikleri yaparak, piyasaya sürme fikrini ortaya çıkarıyor. Bu proje «Photon» isimli olup aynı adlı ilk Laser tag merkezi açılmıştı.

Laser tag terimi ilk olarak 1986 yılında «Worlds-of-Wonders» şirketi tarafından bireysel tüketiciler için üretilen cihazlar için kullanıldı. 1990'lı yıllardan itibaren Laser tag terimi küçük modifikasyon değişikliğine uğrayarak «Photon». prensipli çalışan bütün sistemler için kullanılmaya başlamıştı.

Birkaç Laser tag sınıflandırılması vardır (mekana göre, laser ışığın türüne göre, senaryolarda ek donanımın kullanımına göre). Genel olarak böyle sınıflandırılır:
- kapalı alan içinde (ındoor laser tag) - kapalı bir alanda geçen, genellikle labirent içinde;
- açık alanda (outdoor laser tag) - açık havada geçen;

- karışık (universal laser tag) – hem açık alanda hem de kapalı alanda kullanılabilen ve uygun oyun ekipmanları kullanarak oynanır;
- askeri (laser combat simulator) - askeri birliklerin taktik savaş taklidi.

Ne kadar taktik ve strateji spor oyunu biliyorsunuz? Haydi, hep beraber sayalım: paintball, airsoft, hardball ve laser tag. Hepsi bunlar «savaş» takım oyunu olup, mücadele ederken birbirlerini elemek amaçla oynanan oyunlardır. Her birinin anlamı aynı gibi değil mi? Fakat aralarında bir çok fark vardır. Paintball, airsoft, hardball – sert, hatta çok erkeksi oyunlardır. Bu yüzden bu oyunları çoğunlukla moruk ve ağrıdan korkmayan erkekler oynuyorlar. Laser tag ise bu oyunlara göre tamamen zararsızdır. Bununla beraber diğer oyunlar gibi de çok eğlencelidir! Ayrıca lazer tag oyunu hem erkekler, hem kadınlar, hem de çocuklar oynayabiliyorlar. Laser tag herkese tabii bir oyundur.

Sonuç olarak, Laser tag - spordan ve business`tan öte olarak, action bilgisayar oyunların taktik ve stratejik olarak en iyisini, ve oyun heyecanını gerçek hayatta hissetmek için eşsiz bir fırsattır. Şimdi ve burda - "PLAY IN REALITY"...